AMG MOTORSPORT


VRCHOL MOTORSPORTU

Po více než pěti desetiletích bez řádného zapojení do výroby se Mercedes-Benz v roce 2010 vrátil do formule 1. V sezóně 2012 se AMG zapojila do programu a tým se v současné době soutěží jako Mercedes-AMG Petronas Motorsport.

Michael Schumacher a Nico Rosberg byli prvními jezdci, kteří závodili v novém utkání. Ve třetím kole sezony 2012 se objevil průlom: velkolepé vítězství Nico Rosberga v Grand Prix Číny znamenalo první vítězství práce Mercedesu od roku 1955.


Po odchodu do důchodu Michaela Schumachera vstoupil do týmu v roce 2013 Lewis Hamilton a v následujícím roce získal titul mistra světa. Jeho týmový kolega Nico Rosberg se umístil na druhém místě. Mercedes-AMG Petronas Motorsport se třemi závody, které uštřil, zpečetil titul mistra světa FIA Formule 1.

V sezóně roku 2015 byl tým ještě lepší: s dvanácti 1-2 finálemi z 19 závodů, tým překonal svůj vlastní rekord z předchozího roku. Lewis Hamilton opět získal mistrovství světa šampionů, zatímco tým úspěšně obhájil titul konstruktérů.

Dalšího zlepšení bylo dosaženo v roce 2016: Mercedes-AMG Petronas Motorsport se postaral o 765 bodů a dosáhl celkem 19 vítězství v závodech a 20 pozic v boxech z 21 kol. Nico Rosberg se stal mistrem světa a stal se třetím šampiónem Silver Arrow v historii Formule 1 po Fangio a Hamiltonovi.

Sezóna 2017 přišla s některými změnami. Tým poprvé vstoupil do vozu nesoucího označení EQ Power +, čímž uvedl vůz Formule 1 do souladu s budoucími hybridními vozy Mercedes-AMG.

Došlo také ke změně v sestavě řidičů: po odchodu do důchodu Nico Rosberga se Valterri Bottas stal novým řidičem po boku Lewis Hamiltona pro rok 2017. Kromě toho došlo k obrovským změnám v předpisech. Přes všechny změny, Mercedes-AMG Petronas Motorsport zůstal úspěšný, protože se stal prvním týmem v historii Formule 1 na obranu titulů mistrovství světa navzdory zásadní změně pravidel.

S třetím místem v konečném pořadí pro Bottas a opakovaném vítězství Hamiltona, Mission # 4TheTeam dokončil po čtvrté po sobě vítězství obou titulů mistrovství světa Formule 1.

V roce 2018, Lewis Hamilton a Valtteri Bottas závodili s Mercedes-AMG F1 W09 EQ Power +. Na konci sezony byl zajištěn pátý po sobě jdoucí mistrovský titul jezdců a konstruktérů - takový rekord v historii Formule 1 byl zaznamenán pouze jednou. Pátý titul Lewise Hamiltona zároveň povýšil do vysoce exkluzivního klubu: po Juanu Manuelovi Fangiovi a Michaelu Schumacherovi je Lewis třetím jezdcem, který dosáhl pěti titulů jezdců Formule 1.


Již více než dvě desetiletí hraje vedoucí úlohu symbol výkonu z Affalterbachu na vrcholu motoristického sportu: od roku 1996 dodává Mercedes-AMG oficiální vozy Formula 1 Safety Cars a poskytuje tak dodatečnou bezpečnost svým zdravotnickým vozům.