AMG HISTORIE

Firma byla založena v roce 1965. Zakladatelé byli Hans Werner Aufrecht a Erhard Melcher. Jejich první společnou prací byl závodní motor pro Mercedes-Benz 300 SE Manfreda Schieka. Spolupráce fungovala a o 2 roky později vznikla společnost AMG v Burgstallu. Písmena A a M jsou iniciály příjmení a G znamená Grossaspach (rodiště Aufrechta). První úspěch se dostavil v roce 1971, kdy upravený Mercedes-Benz 300 SEL AMG vyhrál závod 24hod. ve Spa ve své třídě a získal celkové druhé místo. O rok později se motor objevil ve vozech McLaren 8F pro závody Interserie. V roce 1978 došlo k přestěhování společnosti do města Affalterbach, kde se nachází dodnes.

V roce 1983 představila firma inovované hlavy válců pro osmiválec, který ve voze Mercedes-Benz 500 SEC AMG dosahoval výkonu 340 koní. O 2 roky později došlo k otevření druhého závodu. Od roku 1986 působila společnost v šampionátu DTM s vozem Mercedes-Benz 190 E se kterým získala 2 vítězství. V roce 1988 bylo uzavřeno partnerství s automobilkou Mercedes-Benz a od roku 1990 je platná smlouva o spolupráci. První společný model byl v roce 1993 Mercedes-Benz C36 AMG. Společnost má podíl i na supersportu Mercedes-Benz CLK GTR, který v roce 1998 vyhrál všechny závody v sezoně. V současné době firma připravuje speciály pro DTM a nechybí ani sportovní úpravy Mercedesů.
1967


Dva zaměstnanci Daimler-Benz - vizionář Hans-Werner Aufrecht a technický génius Erhard Melcher - následují svou vášeň pro motorsport a zakládají společnost AMG (aufrecht, Melcher Grossaspach - rodiště Aufrechta).

1971

AMG 300 SEL 6.8 se stává legendou již během svého prvního startu, kdy vítězí ve slavném vytrvalostním závodě 24H Spa. Překvapivé vítězství ve své třídě se nezapomenutelně zapisuje do dějin motorsportu i s jedinečnou přezdívkou "Rote Sau" - "Rudá svině".


1978

AMG SLC 450 sponzorován německou likérkou Mampe startuje ve svém prvním závodě v italské Monze. Jeden z největších motorů, rozšířená karosérie a monstrózní dělená kola BBS mají své nezapomenutelné charisma a působí proti konkurenci opět zcela netradičně. Svým třetím místem opět AMG působí velký rozruch hned při prvním startu.

1980

"Mampe" vítězí na Nürburgringu v závodě cestovních vozů. AMG úspěšně tvoří svou reputaci specialisty vývoje závodních vozů a sportovního úpravce vozů Mercedes-Benz.


1986

AMG 300 E 5.6 je ve své době nejrychlejším vozem německé produkce. Ikonický sedan řady W124 je se svými parametry a rychlostí přes 300 km/h je žralokem ve vodách tehdejších supersportů. Americký tisk byl výkonem natolik ohromen, že si ihned získal příznačnou přezdívku "The Hammer" - "Kladivo".

1988

AMG s oficiální tovární podporou Mercedes-Benz vstupuje do závodního šampionátu cestovních vozů DTM. Vůz AMG 190 E 2.3-16 přináší první společné úspěchy a vítězství.

1990

AMG se díky oficiální dohodě začíná přímo podílet na vývoji a výrobě vozů automobilky Mercedes-Benz. AMG se oficiálně objevuje na showroomech.


1993

Mercedes-Benz C 36 AMG je první společně vyvinutý vůz a tím přináší technologie motorsportu přímo do vozu pro každodenní použití. C 36 AMG je zároveň historicky první oficiální safety car Formule 1.

1999

To nejlepší z obou světů se spojuje ve společnosti Mercedes-AMG. S duchem zakladatele H. W. Aufrechta a inspirací v motorsportu začíná nová kapitola budoucího úspěchu AMG jakou součástí značky Mercedes-Benz.


2001

AMG 5,5 litrový V8 přeplňovaný specifickým Mysholmovým kompresorem startuje novou kapitolu vysokovýkonných motorů AMG. S výkonem 500 koní v modelu SL 55 AMG slaví prodejní úspěchy a stává se ikonou nabídky sportovních vozů své doby.

2003

Tento legendární motor vítězí v mezinárodní soutěži "International Engine of the Yaer" navíc s typickou filozofií značky "One Man - One Engine" - "jeden muž - jeden motor". Každý kus motoru má na starosti vždy jeden konkrétní pracovník, jehož jméno se objevuje na plaketě umístěné přímo na motoru.

2004

Motor AMG opět vítězí v mezinárodní soutěži "International Engine of the Yaer", tentokrát AMG 6litrový V12 biturbo motor, hladce běžící, výkonný motor s 612 koňskými silami, získal titul Best Performance Engine.


2007

C 63 AMG se stává nejúspěšnějším modelem své doby, kombinuje komfortní vlastnosti pro každodenní využití s motorem 6.3 V8, který své kvality dokazuje dodnes v motorsportu.


2008

Nekompromisní a nejvýkonnější AMG model své doby, SL 65 AMG Black Series, ztělesňuje všechny charakteristické vlastnosti supersportu, jaké žádný jiný. Vrchol nabídky Black Series bere dech svým extrémním rozšířením, přeplňovaným motorem 6.0 V 12 s výkonem 670 koní, pevnou střechou a dalšími díly zhotovených z lehkého karbonu využívaného v té době stále především v motorsportu.2010

SLS AMG je prvním samostatně a zcela nezávisle vyvinutým vozem značky AMG. Jedinečný zvuk, dynamika a legendární dveře "Gullwin" § "Racčí křídla" zasahují milovníky sportovních vozů po celém světě. Vůz se stává novodobou ikonou značky.

2011

Krátký rozvor a extrémní výkon C63 AMG Black Series předznamenávají začátek nové éry značky AMG na poli sportovních vozů. SLS AMG GT3 otevírá velmi úspěšný program zákaznických závodních tým "AMG Customer Sports" a na kategorii GT3 staví další z klíčových pilířů své historie motorsportu.

2012

SLS AMG GT3 vítězí v řadě vytrvalostních závodů poháněný nejvýkonnějším atmosférickým motorem V8 na světě s extrémní odolností prověřenou největší závodní zátěží. Počet aktivních zákazníků "AMG Customer Sports" tak v příštích dvou letech dosahuje hranice40 zákaznických týmů.


2013

AMG přináší své zkušenosti nové i do segmentu kompaktních vozů. Přeplňovaný 2litový motor rodiny vozů AMG se stává nejvýkonnějším sériové vyráběným čtyřválcem a třikrát po sobě se stává vítězem v anketě o nejlepší motor roku.

2014

Mercedes-AMG GT je druhým vozem kompletně vyvinutým ve vlastní režii AMG v Affalterbachu. Nový motor 4.0 V8 s dvojicí turbodmychadel umístěných přímo mezi válci udává směr budoucích vrcholných modelů AMG.


2016

AMG rozšiřuje své produktové portfolio o rodinu modelů AMG 43, které staví na šestiválcových motorech, specifickém pohonu 4MATIC i řadě komponent převzatých z vrcholné řady AMG 63.

Ve 24hodinovém závodě na Nürburgringu obsazují první čtyři místa týmy se závodními vozy AMG. Nový závodní vůz Mercedes-AMG GT3 tak přináší další významný zápis značky v historii motorsportu.

Mercedes-AMG vstupuje do svého 50. roku existence s novým prodejním rekordem téměř 100 000 prodaných vozů AMG v roce 2016.

AMG GTR zajíždí legendární zelené peklo Nordschleife v čase 7:10,92. "Best of the Green Hell" - "Bestie ze zeleného pekla" z Affalterbachu se tak ještě pře doručením zákazníkům řadí mezi nejrychlejší silniční vozy na světě.


2017 / 2018

Právě v čase výročí 50let AMG, startuje novou kapitolu Driving Performance: koncept Mercedes-AMG GT a Mercedes-AMG Hypercar, ukazují, jak bude v budoucnu spojena maximální efektivita s působivou jízdní dynamikou

Světová premiéra prvního čtyřdveřového modelu AMG GT. S možností až pět sedadel Mercedes-AMG GT 4dvéřové kupé kombinuje všechny typické sportovní modely AMG GT s vysokou úrovní komfortu s nezapomenutelným zážitkem z jízdy.